Nadciśnienie tętnicze objawy i leczenie

Zanim przejdziemy do omówienia na czym dokładnie polegają objawy nadciśnienia i jak się go leczy, to warto byłoby poznać chociaż po krótce historię tej choroby oraz czym ona w ogóle jest. Otóż nadciśnienie tętnicze jest to bardzo szeroko rozpowszechniona choroba układu krążenia, która objawia się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem krwi. Jakie wartości na ciśnieniomierzu mogą świadczyć o nadciśnieniu? Możemy jest stwierdzić po wynikach 140/90mmHg lub wyższe.

Zazwyczaj na nadciśnienie tętnicze chorują osoby mające nadwagę i prowadzące głównie siedzący tryb życia. Bardzo ważnym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na powstawanie tej choroby jest również palenie papierosów oraz picie alkoholu. Często w naszym życiu jest także zbyt dużo stresów, co również nie jest bez znaczenia i po jakimś czasie może powodować problemy z układem krążenia.

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Do głównych objawów nadciśnienia tętniczego możemy zaliczyć oczywiście większe wartości na ciśnieniomierzu. Zmianie na wyższe ulega ciśnienie tętnicze krwi skurczowe tzw. Górne do powyżej 139mmHg oraz rozkurczowe powyżej 89mmHg. Warto wiedzieć, że przez długi lata możesz zupełnie nie zdawać sobie sprawy z tego, że również u Ciebie nadciśnienie tętnicze się w najlepsze rozwija, gdyż nie ma wtedy nawet najmniejszych dolegliwości. Z tego powodu tak ważne są regularne badania ciśnienia tętniczego, aby w razie czego móc wychwycić niepokojące zmiany. Najbardziej znanymi objawami nadciśnienia są najczęściej: osłabienie, bardzo uciążliwe bóle głowy czy krwawienie z nosa.

Kolejne schorzenia w następstwie ciśnienia tętniczego

Musisz wiedzieć, że na wyżej opisanych objawach się nie kończy i choroba ma wiele swoich następstw, które w rezultacie mogą prowadzić do uszkodzeń Twoich narządów wewnętrznych i nie ma tutaj już żartów. Największym zagrożeniem jest zawał serca oraz udar mózgu. Niemniej jednak, nieleczone nadciśnienie może również doprowadzić do zaburzeń wzroku oraz uszkodzić nerki. Nie możemy również pomijać znacznie utraconej sprawności, co z kolei może doprowadzić do problemów z pracowaniem. Jednakże jeśli dasz radę odpowiednio wcześnie rozpoznać chorobę, to tym wcześniej można zacząć leczenie i uchronić się przed wyżej wymienionymi skutkami.

Jakie badania?

Przede wszystkim mierzenie sobie ciśnienia co najmniej 2-4 razy w tygodniu. Pamiętaj, żeby pomiary wykonywać rano, w południe i wieczorem, a wszystkie wartości zapisywać sobie w notesie. Dzięki temu samemu lekarzowi będzie łatwiej określić konkretny typ nadciśnienia. Tylko wtedy można zastosować jak najlepszą terapię farmakologiczną.

Podobne:

  • Brak podobnych wpisów

Dodaj komentarz